Salı, Haziran 11, 2024
Ana SayfaDurak DetayYenikapı Marmaray Durağı

Yenikapı Marmaray Durağı

Yenikapı marmamaray durağı, Marmaray hattının en yoğun aktarma merkezlerinden biridir. Halkalı’dan 13. Gebzeden 31. durak olarak hizmet vermektedir. Sirkeci ve Kazlıçeşme marmaray durakları arasında. yer almaktadır.

Yenikapı Durağı Nerede? Yol Tarifi

Yukarıdaki harita üzerinden yenikapı durağının nerede olduğunu öğrenebilir, kolayca yol tarifi oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda yenikapı durağına alternatif güzergahları da yol tarifi üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Yenikapı Durağı Özellikleri

⭐️ Özellikler🅾️ Değerler
Yapı TürüYer altı
🚗 OtoparkEvet
🚲 Bisiklet AltyapısıEvet
🦽 Engelli ErişimiEvet

Yenikapı Durağı, yer altı yapı türünde olan bir duraktır ve otopark imkanı bulunmaktadır. Ayrıca bisiklet altyapısıyla donatılmış olup, bisiklet kullanıcıları için uygun bir ortam sunmaktadır. Engelli erişimine olanak sağlayarak, engelli bireylerin kolaylıkla kullanabilmesi için gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Bu özellikleriyle, Yenikapı Durağı çeşitli ulaşım araçlarını kullanan farklı kesimlere hitap etmektedir.

Yenikapı Marmaray Durağına Nasıl Gidilir?

Yenikapı Marmaray durağına ulaşmak için çeşitli alternatif ulaşım yöntemleri bulunmaktadır. Öncelikle, 30D, 31, 32A, 70KY ve 77 numaralı IETT otobüs hatları bu durağa gitmek için kullanılabilir. Ayrıca, aktarma noktaları arasında M1A (Yenikapı-Atatürk Havalimanı Metro Hattı), M1B (Yenikapı-Kirazlı Metro Hattı) ve M2 (Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı) bulunmaktadır. Bu hatlar üzerinden transfer yapılarak Marmaray’a kolayca erişim sağlanabilir. Ayrıca, İDO için MR5 Yenikapı Sahil-Yenikapı Otobüs hattı da İDO iskelesine erişim için kullanılabilir. Bu farklı ulaşım seçenekleriyle Yenikapı Marmaray durağına kolayca ulaşmak mümkündür, bu da yolcuların çeşitli seçenekler arasından tercih yapmasına olanak tanır.

Yenikapı Marmaray Gezilecek Yerler

 • İDO Yenikapı Terminali
 • Türkmenistan Parkı
 • Yenikapı İETT Peronları
 • Baklalı Kemalettin Camii
 • Yenikapı Meydanı
 • Mimar Dr. Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi
 • Tarihî Gar Gazinosu
 • Yenikapı İbrahim Çağlar Camii

Yenikapı Marmaray durağı çevresinde gezilecek birçok ilginç nokta bulunuyor. İlk olarak, İstanbul Deniz Otobüsleri’nin (İDO) merkezi olan İDO Yenikapı Terminali, şehir içi ve şehirlerarası deniz yolculukları için ideal bir başlangıç noktası. Meydanın hemen yanında yer alan Türkmenistan Parkı ise dinlenmek ve doğayla iç içe olmak isteyenler için keyifli bir ortam sunuyor. Yenikapı Meydanı’nın kalbinde bulunan Mimar Dr. Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi ise çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaparken, tarihî dokusunu koruyan Tarihî Gar Gazinosu nostaljik bir atmosfer sunuyor. Ayrıca, Yenikapı’da bulunan iki önemli ibadet yeri de gezilebilir: Baklalı Kemalettin Camii ve Yenikapı İbrahim Çağlar Camii. Bu noktalar, zengin kültürel ve tarihi mirasıyla Yenikapı Marmaray durağı civarında keşfedilecek birçok ilginç yer sunuyor.

Yenikapı Marmaray Bilet Ücreti

Yenikapı Marmaray Durağı’ndan başlayarak yapılacak 7 duraklık seyahatin ücretlendirme detayları şu şekildedir:

 • Tam Bilet: ₺15,00
 • Öğrenci İndirimi: ₺7,32
 • Öğretmen / Yaşlı İndirimi: ₺10,74

Ancak, 7 duraktan fazla seyahat edilecekse bilet ücreti durak sayısına göre değişiklik gösterebilir. Güncel ücretlendirme bilgileri ve seyahat politikaları için lütfen resmi ulaşım kurumunun güncel tarifelerini ve fiyatlandırmalarını kontrol etmek önemlidir.

Yenikapı Durağından Kaç Dakika?

Marmaray durakları arasındaki mesafe ortalama 2-5 dakika arası sürmektedir. Tabii ki bu süre dış etkenlere göre değişiklik gösterebilir.

 • Yenikapıdan Kartal durağına 45 dakika
 • Yenikapıdan Tuzla durağına 66 dakika

gibi örnek süreler verilebilir. Marmaray saatleri ile ilgili bilgi almak için tıklayın.

Hangi Durak
Hangi Durakhttps://hangidurak.com
HangiDurak.com editörü olarak Marmaray kullanıcıları için özel içerikler üretiyor ve bilgi veriyorum. Marmaray durakları, sefer saatleri, bilet ücretleri gibi daha birçok konuda bilgilendirici yazılar hazırlayarak sizlere sunuyorum. Aynı zamanda Marmaray'ın 43 durağı hakkında tek tek inceleme yazısı yazarak durak hakkında bilgileri de sizlere site üzerinden yazdığım yazılarda paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz