Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaDurak DetayBaşak Marmaray Durağı

Başak Marmaray Durağı

Başak Marmaray Durağı, İstanbul Kartal ilçesinde bulunuyor. Gebze’den 15. Durak, Halkalı’dan ise 29. durakta bulunan hat popüler hatlardan bir tanesidir. Başak Tren İstasyonu TCDD’ye aittir. Hemzemin tren istasyonlarından bir tanesidir. Marmaray hattı 2019 yılından bu yana aktif bir şekilde hizmet vermektedir.

Başak Marmaray Durağı Nerede? Yol Tarifi

Başak Durağı Özellikleri

ÖzellikDeğer
Yapı TürüHemzemin 🏢
OtoparkHayır 🚗
Bisiklet AltyapısıEvet 🚲
Engelli ErişimiEvet ♿

Marmaray hattına ulaşım sağlamak için Kartal üzerinden herhangi bir metrobüs durağını kullanmanız yeterli olacaktır. Başak’ndan İstanbul’un farklı bir noktasına gitmeyi düşünenler Başak Marmaray Durağı adresini merak ediyor. Başak Marmaray Durağı Kartal üzerinde bulunuyor. İlçeye gittiğiniz zaman yol haritaları üzerinden hatta kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Başak Marmaray Durağı Anadolu Yakası’nda yer almaktadır. Bu hat aktarma amacıyla da tercih edilmektedir.

Başak Marmaray Durağına Nasıl Gidilir?

Başak Marmaray Durağı haritayı kullanarak durağı kolayca bulabilirsiniz. Anadolu Yakası’ndan geliyorsanız Kartal ilçesinde bulunmanız yeterli olacaktır. İlçe üzerinde Başak durağına kolayca gidebilirsiniz. Pendik üzerinden gelecek kişiler ise Pendik Marmaray durağını kullanarak yedi durak sonra Başak hattına ulaşabiliyor.

Türkiye’nin kalabalık şehirlerinden biri olan İstanbul üzerinde ekonomik bir seyahat gerçekleştirmek istiyorsanız Marmaray hattını kullanabilirsiniz. Şehrin her noktasına gidebilen bu hat binlerce kişi tarafından da tercih edilmektedir. Marmaray hattı ulaşım kolaylığı ile de insanların beğenisini kazanıyor. Marmaray saat 23:49’a kadar hizmet veriyor.

Başak Durağı her gün 06:04 ile seferlere başlıyor. Hafta sonları gece saat 02:00’ye kadar hizmet veren hatta İETT Otobüsleri;

 • 133T
 • 134YK
 • 16
 • 16A
 • 16D
 • 17

Başak Marmaray durağına hem yürüme hem de otobüs hatları üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu hattı kullanarak başka bir raylı sisteme aktarma yapabilirsiniz. Duraktan indikten sonra yürüyerek bu bölüme gidebilirsiniz.

Başak Marmaray Gezilecek Yerler

Şehir içerisinde hızlı bir şekilde dilediğiniz noktaya gitmek isterseniz Marmaray hattından yararlanabilirsiniz. Marmaray üzerinde sefer sayıları hafta içi ve hafta sonu farklı zaman aralıklarına olabiliyor. Yoğunluğun olduğu saatlerde Marmaray hat sayısı da arttırılıyor. Yoğunluğun az olduğu zamanlarda daha düşük sefer aralığı ile karşılaşabilirsiniz. Halkalı’dan başlayarak Gebze ilçesine kadar giden Marmaray hattı üzerinde İstanbul’un doğal güzelliklerini de görebilirsiniz. Başak Marmaray hattı ile gezilebilecek yerler şu şekildedir;

 • Dokuz Palmiye Önü Sahil

Marmaray Durağını kullanan birçok kişi bu özel manzara eşliğinde diledikleri noktalara güvenle erişebiliyor. Sizde bu hattı kullanarak şehri çok daha iyi keşfedebilirsiniz. İstanbul’un doğal atmosferinde yer alan gezi noktaları hakkında detayları da internet üzerinde bulabilirsiniz.

Başak Marmaray Bilet Ücreti

Marmaray hattını kullanacak kişiler farklı bilet ücretleri ödeyebiliyor. 2023 yılında Başak Marmaray bilet ücreti TCDD tarafından şu şekilde açıklanmıştır.

 • Tam Bilet: ₺4,83
 • Öğrenci İndirimi: ₺9,90

TCDD tarafından belirlenen ücretler yedi durak için geçerlidir. Durak sayısı arttığı zaman bilet fiyatları da yükselecektir. Yedi durağı aştığınız zaman her durak için ekstra ücret ödemek zorunda kalacaksınız.

Başak Durağından Kaç Dakika?

Marmaray en çok tercih edilen ulaşım araçları arasındadır. Başak bölgesinde oturuyorsanız sizde bu hattı güvenle tercih edebilirsiniz. Bu hat Kartal Durağına iki dakika kadar uzaklıkta yer almaktadır. Diğer marmaray durakları ise kısa sürede ulaşabiliyor. Başak üzerinden popüler hatlarla olan mesafe şu şekildedir;

 • Başak durağından – Kartal durağına 2 dakika
 • Başak durağından – Gebze durağına 15 dakika
 • Başak durağından – Pendik durağına 10 dakika

Yukarıda yer alan süreler tahmini olarak verilmiştir. Marmaray durağına bindiğiniz zaman farklı nedenlerden dolayı süre uzayabilir.

Başak Marmaray Durağı'nda park yeri var mı?

Başak Marmaray Durağı çevresinde özel araçlar için ücretsiz park yeri bulunmamaktadır. Ancak, istasyona toplu taşıma araçlarıyla ulaşım oldukça kolaydır ve yakın çevrede park alanları da bulunmaktadır. Yolcuların istasyona toplu taşıma araçları veya yürüyerek ulaşmaları önerilmektedir.

Başak Marmaray Durağı'nda hangi saatler arasında hizmet verilmektedir ve hafta sonları farklı bir sefer düzenlemesi var mıdır?

Başak Marmaray Durağı, genellikle sabah erken saatlerden gece geç saatlere kadar hizmet vermektedir. İstasyon, hafta içi ve hafta sonları düzenli olarak seferler düzenlemektedir. Ayrıca, hafta sonları gece saatlerine özel ek seferler de bulunmaktadır. Yolcular, TCDD'nin resmi web sitesinden veya ilgili uygulamalardan güncel sefer saatlerini ve hafta sonu düzenlemelerini takip edebilirler.

Başak Marmaray Durağı'nda güvenlik önlemleri nelerdir ve yolcular nasıl korunmaktadır?

Başak Marmaray Durağı'nda güvenlik, TCDD'nin ve ilgili güvenlik birimlerinin sürekli denetimi altındadır. İstasyonlarda güvenliği sağlamak için güvenlik kameraları ve personel bulunmaktadır. Ayrıca, güvenlik amacıyla peronlarda bariyerler ve acil durum butonları bulunmaktadır. Yolcuların güvenliği için düzenli olarak eğitimler düzenlenmekte ve güvenlik önlemleri sürekli olarak gözden geçirilmektedir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Hangi Durak
Hangi Durakhttps://hangidurak.com
HangiDurak.com editörü olarak Marmaray kullanıcıları için özel içerikler üretiyor ve bilgi veriyorum. Marmaray durakları, sefer saatleri, bilet ücretleri gibi daha birçok konuda bilgilendirici yazılar hazırlayarak sizlere sunuyorum. Aynı zamanda Marmaray'ın 43 durağı hakkında tek tek inceleme yazısı yazarak durak hakkında bilgileri de sizlere site üzerinden yazdığım yazılarda paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz