Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaDurak DetayErenköy Marmaray Durağı

Erenköy Marmaray Durağı

Erenköy Tren İstasyonu, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alır. Kadıköy ilçesi Erenköy Mahallesi’nde yer alan bu hat TCDD’ye ait hemzemin tren istasyonu olarak hizmet verir. Erenköy Marmaray Durağı Gebze’den 24. Durak, Halkalı’dan ise 20. Durak olarak hizmet vermektedir.

Erenköy Marmaray Durağı Nerede? Yol Tarifi

Erenköy Marmaray durağı İstanbul-Haydarpaşa – Ankara demiryolu üzerinde yer alıyor. Raylı sistem üzerinden ulaşım desteği sunan Marmaray, İstanbul halkına en iyi desteği verebiliyor. Marmaray üzerinde bulunan durakları kullanarak dilediğiniz yere gidebilirsiniz. Erenköy Marmaray durağı da en çok kullanılan duraklardan bir tanesidir.

TCDD tarafından yapılan istasyon, 1969 – 2013 yılları arasında Haydarpaşa – Gebze Banliyö Treni’ne hizmet vermiştir. Marmaray projesinin inşası kapsamında 12 Mart 2019’da tekrar hizmete girmiştir.

Erenköy Durağı Özellikleri

ÖzellikDeğer
Yapı TürüHemzemin 🏢
OtoparkHayır 🚗
Bisiklet AltyapısıEvet 🚲
Engelli ErişimiEvet ♿

Marmaray ile şehir içi yolculuk yapmak son derece kolaydır. Bunun için Erenköy durağını tercih edebilirsiniz. İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan bu durak, Gebze-Harem istikametinde farklı güzergahlara gitmek isteyenler tarafından tercih ediliyor. Erenköy Marmaray durağı, Göztepe ve Suadiye durakları arasındadır Duraklar arası bulunan mesafenin çok az olduğu bu alternatif ulaşım çeşidi popülerliğini korumaya devam ediyor.

Halkalı ve Bakırköy yönünde hat 06:00 ve 06:07’de hizmet vermeye başlıyor. Bu yönde son Marmaray seferi saat 23:45’te tamamlanıyor. Erenköy Kadıköy Marmaray Durağı aktarma yapmak için kullanılan hatlar arasındadır. Erenköy metrobüs durağına yakın olması sebebiyle, metrobüs durağından inerek Marmaray hattına geçiş yapabilirsiniz. Erenköy Durağı her gün 06:02 – 23:59 saatleri arası hizmet vermektedir. Hafta sonları gece saat 02:00’ye kadar destek veren hat yarım saatte bir Erenköy’den ek seferler gerçekleştiriyor.

Erenköy Marmaray Durağına Nasıl Gidilir?

Marmaray, metropol şehir İstanbul’un popüler taşıma hatlarından bir tanesidir. Gebze ile Harem arasında yer alan Marmaray’da duraklar arası mesafenin toplamı ise 115 dakikadır. Bu duraklar arasında bulunan Erenköy, ulaşımın kolay olduğu istasyonlar arasındadır. Kadıköy bölgesine yakın olan bu durağa ulaşım otobüs veya metro aracılığıyla tamamlanır.

Şehir içerisinde bir yerden başka bir yere ulaşım sağlamak için metro hattını kullanabilirsiniz. Marmaray sahip olduğu durakları nedeniyle herkes tarafından kullanılıyor. Erenköy durağına nasıl gidilir? Erenköy Marmaray durağına gitmek için;

 • 16D
 • 17 2
 • ER2 hatlarından yararlanabilirsiniz.

Erenköy durağı 06:00 ve 06:07’de kalkmaktadır. İstasyona gitmek için, bu duraktan geçen Bağdat caddesi otobüslerini kullanabilirsiniz. Bu yöntemle Marmaray durağından hızlı trene aktarma yapabilirsiniz.

Erenköy’ye giden yolculuk hatları farklı güzergahlardan ve noktalardan hareket ediyor. Şehir içi ulaşımı tercih eden yolcular, çeşitli İETT otobüs hatlarından yararlanarak ulaşımlarını tamamlayabiliyor.

Marmaray kullanmak isteyenler toplu taşıma araçlarına da kolayca erişebiliyor. Bu bölgede Metrobüs durağı ve Marmaray durağı birbirine çok yakındır. Metrobüs durağından indikten sonra iki dakikalık bir yürüme mesafesi ile Erenköy Marmaray hattına geçebilirsiniz. Bu hat Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası arasındaki seyahatlerde de ulaşım sıklıkla kullanılır.

Erenköy Marmaray Gezilecek Yerler

Erenköt Marmaray hattı ile birçok yeri ziyaret edebilirsiniz. Erenköy Marmaray gezilebilecek yerleri şu şekilde açıklayabiliriz;

 • Kazım Karabekir Paşa Müzesi,
 • Erenköy İstasyon Çeşmesi,
 • İstanbul Oyuncak Müzesi,
 • Arif Hikmet Paşa Köşkü,
 • Zihni Paşa Camii,
 • Erenköy Galip Paşa Camii,

Bu hattı kullanarak sizde şehrin tarihi noktalarını ziyaret edebilirsiniz.

Erenköy Marmaray Bilet Ücreti

2023 yılında Marmaray bilet fiyatları da güncellendi. Erenköy Marmaray bilet ücreti ne kadar? şu şekildedir:

 • Öğrenci İndirimi: ₺4,83
 • Tam Bilet: ₺9,90 olarak açıklandı.

Yukarıda yer alan fiyatlar yedi durak için geçerlidir. Marmaray hattı üzerinde yedi duraktan fazla seyahat etmeniz durumunda her durak için ekstra ücret ödersiniz.

Erenköy Durağından Kaç Dakika?

Marmaray durakları arası 2-4 dakikadır. Böylece yolculuklar oldukça kısa sürmektedir. Erenköy üzerinde en çok kullanılan hatlar arasında mesafe;

 • Erenköy durağından – Kartal durağına 28 dakika
 • Erenköy durağından – Pendik durağına 16 dakika
 • Erenköy durağından – Ataköy durağına 20 dakikadır.

Erenköy Marmaray durakları güvenli ve konforlu yapısı nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilen ulaşım hatlarından bir tanesidir.

Hangi Durak
Hangi Durakhttps://hangidurak.com
HangiDurak.com editörü olarak Marmaray kullanıcıları için özel içerikler üretiyor ve bilgi veriyorum. Marmaray durakları, sefer saatleri, bilet ücretleri gibi daha birçok konuda bilgilendirici yazılar hazırlayarak sizlere sunuyorum. Aynı zamanda Marmaray'ın 43 durağı hakkında tek tek inceleme yazısı yazarak durak hakkında bilgileri de sizlere site üzerinden yazdığım yazılarda paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz