Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaDurak DetayGöztepe Marmaray Durağı

Göztepe Marmaray Durağı

Göztepe Marmaray durağı, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde taşımacılık desteğini veriyor. Göztepe Tren İstasyonu, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda, Göztepe Mahallesi’nde yer almaktadır ve aynı zamanda Gebze’den 25. Durak, Halkalı’dan ise 19. Durak olarak aktif şekilde hizmet vermektedir.

Göztepe Marmaray Durağı Nerede? Yol Tarifi

Göztepe Durağı Özellikleri

ÖzellikDeğer
Yapı TürüHemzemin 🏢
OtoparkHayır 🚗
Bisiklet AltyapısıEvet 🚲
Engelli ErişimiEvet ♿

TCDD’ye ait hemzemin tren istasyonudur. İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna ulaşmanızı sağlayan metrobüs durakları da Göztepe mahallesinde yer alıyor. Göztepe metrobüs durağın kullanarak Kadıköy’ün herhangi bir noktasına erişebilirsiniz.

İstanbul’da Marmaray en çok tercih edilen ulaşım hatları arasındadır. Marmaray’ın toplamda 43 durağı bulunuyor. Harem ile Gebze arasında yapılan ulaşım birçok kişinin istediği noktaya uygun fiyatlara ulaşmasını sağlıyor.

1898’de Göztepe Tren İstasyonu adını alan bu hat Türk Neoklasik tarzında tasarlanmıştır. Göztepe Marmaray Durağı Gebze- Harem Hattı üzerinde bulunur. Söğütlüçeşme’den Marmaray hattına geçerek kısa sürede Göztepe İstasyonu’na kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.  Göztepe Marmaray Durağı Anadolu Yakası’nda aktarma yapmak içinde tercih edilebilir. Bu hat özellikle maç günü trafik yoğunluğuna kalmak istemeyen taraftarlar tarafından kullanılmaktadır.

Göztepe durağı hemzemin yapı özellikleriyle öne çıkıyor. Durağın otopark imkanı yer almıyor. İlk Marmaray saat 06:02 ve 06:10’da hareket ediyor. Marmaray saat 23:47’ye kadar hizmet veriyor.

Göztepe Marmaray Durağına Nasıl Gidilir?

Marmaray; Göztepe’ye Erenköy Durağına 3 dakika mesafede bulunuyor. Türkiye’nin en yoğun nüfuslu şehirlerinden biri olan İstanbul bu hat ile ulaşım sorunlarına çözüm bulabiliyor. Marmaray sahip olduğu durakları nedeniyle ulaşım kolaylığını da beraberinde getiriyor. Göztepe durağına nasıl gidilir? Marmaray durağına gitmek için;

 • 14B
 • 14ES
 • 16D
 • 19F
 • 19M
 • 19S seferli otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.

Göztepe Marmaray durağı üzerinden Halkalı yönüne doğru saat 06:00 ve 06:07’de kalkış gerçekleşiyor. İstasyona gitmek için, bu duraktan geçecek olan Bağdat caddesi otobüslerini tercih edebilirsiniz. Marmaray saatleri ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Göztepe’ye giden bu hatlar, farklı güzergahlardan ve noktalardan hareket ediyor. Göztepe Marmaray durağı sadece iki dakikalık bir yürüme mesafesi ile ulaşılmaktadır.

Göztepe Marmaray Gezilecek Yerler

Hızlı ve uygun fiyatlı bir ulaşım aracı olması nedeniyle Marmaray öğrenciler tarafından da sıklıkla kullanılan raylı sistemlerden bir tanesidir. Ulaşım alternatifini kullanmak isteyen Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü öğrencileri bu hattan yararlanabiliyor. Halkalı’dan başlayarak Gebze ilçesine kadar giden 76,6 km’lik Marmaray hattı ile çok özel tarihi yerleri de görebilirsiniz. Göztepe Marmaray hattı ile gezilebilecek yerler ise şu şekildedir;

 • Özgürlük Parkı / Filizi Köşk,
 • Rıdvan Paşa Selamlık Köşkü,

Marmaray hattına bindiğiniz zaman bu özel yerleri hemen ziyaret edebilirsiniz.

Göztepe Marmaray Bilet Ücreti

Göztepe Marmaray Durağı’na gitmek isteyenler ekonomik bir bilet fiyatı ödüyor. Göztepe’de yürüme mesafesinde olan bu istasyona farklı semtlerden de gelen oluyor.  2023 yılında Göztepe Marmaray bilet ücreti şu şekildedir:

 • Öğrenci İndirimi: ₺4,83
 • Tam Bilet: ₺9,90

Yukarıda yer alan bilet fiyatları yedi duraktan sonra ek bir ücret talep edecektir. Seyahat ücretlerinin her yıl değiştiğini unutmamanız gerekir.

Göztepe Durağından Kaç Dakika?

Trafik olmaması ve hızlı ulaşımı bulunması nedeniyle Marmaray ulaşım sistemi birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Bu hat üzerinde sefer sayıları oldukça fazladır. Hafta içinde özellikle mesai çıkış saatlerinde daha yoğundur. Beş ya da altı dakikada bir tren gelecektir. Hafta sonu ise tren sefer sıklığı 10 dakikaya kadar çıkabiliyor. Marmaray durakları arasındaki varış süreleri ortalama olarak 2-4 dakika arasında sürüyor. En çok kullanılan hatlar arasında mesafeler;

 • Göztepe durağından – Kartal durağına 30 dakika
 • Göztepe durağından – İçmeler durağına 40 dakika
 • Göztepe durağından – Güzelyalı durağına 37 dakika
 • Göztepe durağından – Maltepe durağına 20 dakika

İstanbul’da Anadolu ve Avrupa Yakası’nı birbirine bağlayan Marmaray en çok tercih edilen ulaşım yöntemlerinden biridir. Marmaray duraklarını kullanarak istediğiniz her yeri ziyaret edebilirsiniz.

Hangi Durak
Hangi Durakhttps://hangidurak.com
HangiDurak.com editörü olarak Marmaray kullanıcıları için özel içerikler üretiyor ve bilgi veriyorum. Marmaray durakları, sefer saatleri, bilet ücretleri gibi daha birçok konuda bilgilendirici yazılar hazırlayarak sizlere sunuyorum. Aynı zamanda Marmaray'ın 43 durağı hakkında tek tek inceleme yazısı yazarak durak hakkında bilgileri de sizlere site üzerinden yazdığım yazılarda paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz