Pazartesi, Haziran 10, 2024
Ana SayfaDurak Detayİdealtepe Marmaray Durağı

İdealtepe Marmaray Durağı

Gün içerisinde çok fazla yolcunun kullandığı İdealtepe Marmaray Durağı, Maltepe’ye bağlı bir istasyondur. Süreyya Plajı ve Küçükyalı Marmaray durakları arasında yer alan İdealtepe Marmaray Durağı, Gebze’den 20. durak, Halkalı’dan ise 24. duraktır.

İdealtepe Durağı Nerede? Yol Tarifi

İdealtepe Durağı Özellikleri

ÖzellikDeğer
Yapı TürüHemzemin 🏢
OtoparkHayır 🚗
Bisiklet AltyapısıEvet 🚲
Engelli ErişimiEvet ♿

Hemzemin yapı türüne sahip bir ulaşım noktası olan İdealtepe Marmaray Durağı, bir otopark alanına sahip değildir. Ancak İdealtepe Marmaray İstasyonu’nun bisiklet altyapısı olduğu ve engelli erişimine hizmet verdiği bilinmektedir. Bu durum marmaray ile seyahat etmek isteyen yolcuların, durağa ulaşmalarını kolaylaştırmaktadır.

İdealtepe Marmaray Durağına Nasıl Gidilir?

Otobüs;

 • 16A
 • 16D
 • 17
 • 4

Metro;

 • M4

Tren;

 • B1

İdealtepe Marmaray Durağına; otobüs, metro ya da tren ile ulaşım sağlanabilir.16A, 16D, 17 ve 4 numaralı hatlar ile İdealtepe Marmaray Otobüs Durağına ulaşım vardır. Ayrıca M4 metro hattı ve B1 tren hattı da yolcuları İdealtepe Marmaray Durağına ulaştırmaktadır.

İdealtepe Marmaray Gezilecek Yerler

 1. Maltepe Sahili
 2. Başçeşmeler
 3. Küçükyalı Arkeoloji Parkı (Bryas Sarayı)
 4. Başıbüyük Süreyya Paşa Camii
 5. Maltepe Park
 6. Maltepe Piazza
 7. Hiltown Alışveriş Merkezi
 8. Maltepe Çarşısı
 9. Maltepe Fenerli Köşk
 10. Remzi Paşa Köşkü
 11. Türkan Saylan Kültür Merkezi
 12. Bakireler Tapınağı
 13. Orhan Gazi Parkı
 14. Kemal Tahir Evi
 15. Süreyya Plajı

İstanbul’un Anadolu Yakasının Maltepe ilçesinde yer alan İdealtepe, tarih kokan sokakları ve sahil şeridi ile dikkatleri çekiyor. Maltepe’nin en popüler mekanlarından biri olan Maltepe Sahili’nde yürüyüş yapabilir veya bisiklet sürerek temiz deniz havasının tadını çıkarabilirsiniz. Orhan Gazi Parkı ve Maltepe Parkında yeşilliklerin içerisinde doğayla baş başa kalabilirsiniz. Ayrıca alışveriş tutkunları için Hiltown Alışveriş Merkezi bulunmaktadır. İhtiyacınız olan her şeyi buradan karşılamanız mümkündür. Bununla birlikte Maltepe Çarşısında bulunan alışveriş mağazalarına da göz atabilirsiniz. İdealtepe’de tarihi ve kültürel mekanları ziyaret etmek isteyenler için bir çok alternatif bulunmaktadır. Bunlar; Küçükyalı Arkeoloji Parkı, Başıbüyük Süreyya Paşa Camii, Maltepe Fenerli Köşk, Remzi Paşa Köşkü, Türkan Saylan Kültür Merkezi ve Kemal Tahir Evi’dir. Tüm bunların yanı sıra İdealtepeye çok yakın bir konumda olan Süreyya Plajını da keşfetmeniz mümkündür.

İdealtepe Marmaray Bilet Ücreti

İdealtepe Marmaray Bilet Ücretleri; tam bilet, öğrenci indirimi ve öğretmen / yaşlı indirimi olmak üzere üçe ayrılmaktadır. 1 –  7 durak arası olan kısa mesafeli yolculuklar için şöyledir:

 • Tam Bilet: 15 TL
 • Öğrenci İndirimi: 7,32 TL
 • Öğretmen / Yaşlı İndirimi: 10,74 TL

36 – 43 durak arası olan en uzun mesafeli yolculukların tarife ücretleri ise şu şekildedir:

 • Tam Bilet: 33,20 TL
 • Öğrenci İndirimi: 15 TL
 • Öğretmen / Yaşlı İndirimi: 23.14 TL

Bilet ücretleri, durak geçişi fazlalaştıkça artış göstermektedir. Marmaray ulaşımlarında ilk olarak tam ücret çekilir. İnişen durakta ise aradaki fark karta geri iade edilmektedir. Bu uygulamaya ise “gittiğin kadar öde” adı verilmektedir. Ayrıca ücretlerde, politikalar gereği zaman zaman değişiklikler olduğu görülmektedir. Bu sebeple resmi ulaşım kurumundan güncel seyahat ücretlerini takip etmek gerekir.

İdealtepe Durağından Kaç Dakika?

İdealtepe Marmaray Durağı ile diğer duraklar arası mesafeler değişkenlik göstermektedir. İdealtepe Durağına en yakın iki durak olan Süreyya Plajı ile Küçükyalı Plajına 2 dakikada ulaşılmaktadır. İdealtepe ile Gebze durakları arasında bulunan Pendik Ataköy’e ulaşım, ise 8 dakika sürmektedir. Marmaray kullanan yolcularının en çok  merak ettiği bölgelerden biri de İdealtepe Gebze Marmaray Durakları arasının kaç dakika sürdüğüdür. İdealtepe Marmarayının son bulduğu Gebze ve Halkalı duraklarına 15 dakikada ulaşım sağlanmaktadır.

Hangi Durak
Hangi Durakhttps://hangidurak.com
HangiDurak.com editörü olarak Marmaray kullanıcıları için özel içerikler üretiyor ve bilgi veriyorum. Marmaray durakları, sefer saatleri, bilet ücretleri gibi daha birçok konuda bilgilendirici yazılar hazırlayarak sizlere sunuyorum. Aynı zamanda Marmaray'ın 43 durağı hakkında tek tek inceleme yazısı yazarak durak hakkında bilgileri de sizlere site üzerinden yazdığım yazılarda paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz