Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaDurak DetayTersane Marmaray Durağı

Tersane Marmaray Durağı

Tersane Marmaray durağı İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan Pendik ilçesinde yer almaktadır. Pendik ilçesinde bulunan Tersane Marmaray durağı hattı TCDD kapsamında hemzemin bir tren istasyonudur. Tersane durağı Gebzeden 10. durak, Halkalıdan 33. durak olarak çalışır.

Tersane Durağı Nerede? Yol Tarifi

Tersane Durağı Özellikleri

ÖzellikDeğer
Yapı TürüHemzemin 🏢
OtoparkHayır 🚗
Bisiklet AltyapısıEvet 🚲
Engelli ErişimiEvet ♿

İstanbul’un Pendik ilçesinde Güzelyalı Mahallesi’nde yer alan Tersane Marmaray durağı Güzelyalı ve Kaynarca durakları arasında bulunmaktadır. Gebze Marmaray durağından hareket edildiğinde 10.durak olan Tersane Marmaray durağı Halkalıdan hareket edildiğinde 34.durak olmaktadır. Tersane Marmaray durağında otopark ve bisiklet altyapısı bulunmamaktadır. Tersane Marmaray durağında aracını park etmek isteyenler, yakınlarında yer alan otopark alanlarını kullanabilir. Engelli erişimi için uygun bir altyapı hizmeti bulunmayan Tersane Marmaray durağı yaya ve toplu taşıma kullanıcılarına hitap eden bir ulaşım lokasyonudur.

Tersane Marmaray Durağına Nasıl Gidilir?

İstanbul’da Marmaray toplu taşıma yöntemini tercih eden birçok kişi bulunmaktadır. Marmaray duraklarına gitmek için tercih edebileceğiniz birçok toplu taşıma yöntemi yer alır. Pendik ilçesinde sıklıkla ziyaret edilen Tersane Marmaray durağına nasıl gidilir? Tersane Marmaray durağına gitmek için kullanabileceğiniz toplu taşıma hat numaraları şunlardır;

 • 130Ş
 • 133T
 • 16D
 • 500T
 • M4
 • B1
 • C-319

İETT otobüslerini kullanarak Tersane Marmaray durağına gitmek isteyenler; 130Ş Şifa Mahallesi-Kadıköy, 133T Deniz Hark Okulu – Maltepe Peronlar, 16D Altkaynarca/Pendik – Kurtköy ve 500T Tuzla/Şifa Mahallesi – Cevizlibağ hattını kullanabilir. Farklı güzergahlardan hareket eden İETT otobüsleri ile kolay bir şekilde Tersane Marmaray durağına ulaşım sağlayabilir. Metro ile Tersane Marmaray durağına gitmek isteyenler M4 Kadıköy – Sabiha Gökçen Havalimanı hattını kullanabilir. Tren ile Tersane Marmaray durağına gitmek isteyenler B1 Sirkeci – Halkalı Banliyö trenini tercih edebilir. Minibüs ile Tersane Marmaray durağına gitmek isteyenler C-319 hattını tercih edebilir.

Tersane Marmaray Gezilecek Yerler

Tersane Marmaray durağı çevresinde görülmeye değer birkaç lokasyon bulunmaktadır. Peki, Marmaray ile gezmeye nerelere gidilir? Tarihi ve doğa turizmi yaparak İstanbul’un Pendik ilçesinde gezi listesi oluşturmak isteyenler Evliyaullah Tan Şeyh Kemikli Hz. Türbesi ve Botanik Parkı ziyaret edebilir.

 • Evliyaullah Tan Şeyh Kemikli Hz. Türbesi
 • Botanik Park

İstanbul’un sık ziyaret edilen ilçelerinden biri olan Pendik’te tarihi bir gezi deneyimi yaşamak isteyenlerin ilk rotası Evliyaullah Tan Şeyh Kemikli Hz. Türbesi’dir. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde geçen türbe Osmanlı kültürünü yansıtan önemli tarihi yapılar arasında yer alır. Tarihi ve dini bir gezi yapmak istiyorsanız Tersane Marmaray durağından iniş yaparak kolay bir şekilde türbeyi ziyaret edebilirsiniz. Güzelyalı Mahallesi’nde yer alan Tersane Marmaray durağı çevresinde bulunan Botanik Park doğa gezisi yapmak isteyenler için farklı bir seçenek sunar. Bitkilerin anayurdunu, özelliklerini ve isimlerini öğretmek ve göstermek amacıyla kurulan botanik park İstanbul’un Pendik ilçesinde bulunur. Kaynarca Botanik Parkı olarak bilinen park Pendik’te doğa gezisi yapmak isteyenler için keyifli vakit geçirme fırsatı sunar.

Tersane Marmaray Bilet Ücreti

Marmaray bilet ücretleri yapılan yolculuk süresine göre değişiklik gösterir. Standart bilet ücretleri 7 durakla sınırlandırılır. 7 durak üzerinde yolculuk yapan kişiler ek ücret öder. 7 durak olarak belirtilen Tersane Marmaray bilet ücretleri şunlardır;

 • Tam bilet: 15 TL
 • Öğretmen ve yaşlı indirimi: 10,74 TL
 • Öğrenci: 7,32 TL’dir.

Tersane Durağından Kaç Dakika?

Marmaray durakları arasında ortalama varış süresi 2-4 dk aralığındadır. Yolcuların inme-binme sürelerine göre değişiklik gösteren Tersane Marmaray durağı ile diğer duraklar arasında kaç dakika mesafe olduğu merak edilen konular arasında yer alır. Peki, Marmaray Tersane Yenikapı arası kaç dakika sürer? Tersane Marmaray durağından hareket ederek diğer Marmaray durakları arasında geçen yolculuk süreleri şunlardır;

 • Tersane Marmaray durağı ile Gebze Marmaray durağı arasında 15 dk
 • Tersane Marmaray durağı ile Halkalı Marmaray durağı arasında 54 dk
 • Tersane Marmaray durağı ile Yenikapı Marmaray durağı arasında 33 dk
 • Tersane Marmaray durağı ile Bostancı Marmaray durağı arasında 21 dk’dır.

Tersane Marmaray durağına yakın otopark alanları nerede bulunabilir?

ersane Marmaray durağına yakın otopark alanları genellikle çevredeki sokaklarda veya ticari alanlarda bulunmaktadır. Özellikle çevredeki alışveriş merkezleri veya toplu taşıma duraklarına yakın park alanları kullanılabilir.

Tersane Marmaray durağında engellilere yönelik hangi erişim olanakları bulunmaktadır?

Maalesef, Tersane Marmaray durağında engellilere yönelik özel bir erişim altyapısı bulunmamaktadır. Engelli yolcuların durağa erişiminde zorluk yaşamamak için alternatif ulaşım seçenekleri değerlendirilmelidir.

Tersane Marmaray durağından Botanik Park'a nasıl gidilir ve bu park hangi aktivitelere ev sahipliği yapar?

Tersane Marmaray durağından Botanik Park'a yürüyerek veya minibüs kullanarak ulaşım sağlanabilir. Botanik Park, bitki çeşitliliğini tanıtmak ve doğa gezisi yapmak isteyenler için ideal bir yerdir. Park içinde yürüyüş yapabilir, piknik yapabilir ve doğayı keşfedebilirsiniz.

Hangi Durak
Hangi Durakhttps://hangidurak.com
HangiDurak.com editörü olarak Marmaray kullanıcıları için özel içerikler üretiyor ve bilgi veriyorum. Marmaray durakları, sefer saatleri, bilet ücretleri gibi daha birçok konuda bilgilendirici yazılar hazırlayarak sizlere sunuyorum. Aynı zamanda Marmaray'ın 43 durağı hakkında tek tek inceleme yazısı yazarak durak hakkında bilgileri de sizlere site üzerinden yazdığım yazılarda paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz